Švédský malíř, sochař, teoretik a aktivista Lars Vilks zemřel i se dvěma příslušníky své policejní ochrany při dopravní nehodě nedaleko Markarydu. Vilks chtěl v roce 2007 vystavit svoji karikaturu proroka Mohameda v tällerudské galerii, ale organizátoři výstavu ze strachu vůbec neotevřeli. Neuspěl ani jinde, a tak svoji kresbičku psa s Mohamedovou hlavou nakonec nechal otisknout v regionálním deníku. Seznam lidí, kteří byli od té doby zatčeni a odsouzeni za pokus o jeho vraždu, je úctyhodný. Cizí zavinění tragické dopravní nehody však švédská policie vyloučila.

Čínský disident bude vystavovat

Čína žádala starostu severoitalské Brescie, aby zarazili plánovanou výstavu “čínského Banksyho” vystupujícího pod uměleckým jménem Badiucao. Bývalý student práv se radikalizoval proti režimu ve své zemi, když se k němu dostal dokumentární film o událostech na Náměstí Nebeského klidu. Dnes žije v Austrálii a na výstavě se chce svými díly zaměrit na politické represe v Číně a cenzuru informací o pandemii.

Slovutný karikaturista přišel o místo

A ještě jednou k náměstí Nebeského klidu. Minule jsem psal o tom, jaký poprask způsobil vtip, v němž Australan Michael Leunig přirovnává odpor proti povinnému očkování k boji čínských studentů za demokracii v roce 1989. Nakonec osamělý protestující stojící před nabitou injekční stříkačkou stál Leuniga místo přispěvatele australského deníku The Age.

Kreslíře zavřeli za vtip na Instagramu

Karikaturista Optatus Fwema zveřejnil na Instagramu vtip na tanzanskou prezidentku, kterou nakreslil jako malou rozjívenou holčičku. Nedlouho poté byl zatčen a uvězněn a jeho byt prohledávali policisté, aby našli jakési usvědčující důkazy. Přestože Fwemovi nebylo dosud sděleno obvinění, je proti tanzanským zákonům stále zadržován ve vazbě. O případ se zajímají Reportéři bez hranic.

Radek Pilař 90

Kdysi jsem v písecké Sladovně nadšeně obdivoval dílo tamního rodáka Radka Pilaře, výtvarníka Rumcajse i samotného Večerníčka, ale i malíře působivých obrazů a průkopníka videoartu. Podobně zajímavou podívanou připravili u příležitosti umělcových nedožitých devadesátin v pražské Ville Pellé. Objevovat Pilařovo dílo můžete až do 20. února příštího roku. Mimochodem zmíněná expozice v Písku je stálá, takže je k vidění pořád. A taky v Jičíně můžete navštívit interaktivní výstavu věnovanou samozřejmě hlavně Rumcajsovi.

Poznej svoji ulici

Každý den 39denního lockdownu v Newcastlu nakreslila Jess Garnhamová jeden dům ve své ulici Nelson Street. Její aktivita neunikla pozornosti sousedů, kteří byli z jejího projektu nadšení a těšili se, až přijde na řadu právě ten jejich. Ilustrátorka tak během lockdownu bavila nejen sebe, ale i všechny okolo.

Obr Gándhí

Indičtí studenti vytvořili u příležitosti narozenin Mahátmy Gándhího jeho obří portrét. Obraz o velikosti 51,3 x 44,3 metrů malovalo v aule školy v Thandekkadu skoro 120 studentů. Kvůli covidu se museli střídat a malovali podle šablon, takže nikdo z nich nevěděl, co vlastně tvoří. Karikaturista Šanavas Mudikkal, který projekt vymyslel, chce takto zrealizovat až 100 velkých portrétů různých osobností v celé Indii. Nechci nikomu radit, ale třeba Václav Havel měl nedávno 85. výročí narození a v prosinci si připomeneme už 10 let od jeho úmrtí…