Všichni se mě na to pořád ptají: Jaké máte vzory? Na to se přece nedá vůbec odpovědět, když si uvědomíte, že se o tenhle obor zajímám v podstatě od dětství. Za tu dobu člověka inspiruje tolik věcí… A to nemluvím o dnešních možnostech, kdy můžete sledovat pozoruhodné tvůrce a jejich tvorbu takřka on-line. Na blozích, faceboocích, instagramech i pinterestech přibývají denně miliony obrázků. Až vás z toho množství přechází chuť tou svojí bezvýznamnou kapkou do oceánu taky přispívat. Tak pojďme na ty blogy. Kde začít?

Mattias Inks
Švédskému plešounovi Mattiasi Adolfssonovi přirostlo pero k ruce zřejmě už dávno. Své vypiplané, do legračních detailů propracované kresbičky publikuje bez výjimek denně! Slavným se stal, když nakreslil postavy ze Star Wars jako barokní šlechtice. Ale to není ten důvod, proč jeho blog sledují miliony lidí po celém světě. Jeho desítkami pokreslených zápisníků se prostě pořád nemůžou nabažit. Ani já ne. Jeho první knížku The first in line mám doma s věnováním.

Ice-Cream Monster Toon Cafe
Alina Chau je Mattias v sukních. Neskutečně pracovitá a zapálená výtvarnice. Na rozdíl od Mattiase vás uchvátí barvami a skvěle zvládnutou technikou akvarelu. Její ilustrace i malůvky jen tak pro radost přibývají na jejím blogu neuvěřitelným tempem. A bylo tomu tak i v době, kdy pracovala pro animační studio. Proto jsem byl vždycky přesvědčený, že je ta Američanka regulérní magor. Celý den v práci malovala, a když večer přišla domů, pro změnu malovala ještě víc. A ještě stíhala sledovat blogy kolegů a opěvovat v komentářích jejich práce. Ano, i mě párkrát pochválila.

Adventures of Seo Kim
Seo Kim vám názorně předvede, jak neuvěřitelně snadné to je. Jednoduchou kresbičku tužkou vybarví ve Photoshopu a za pár minut je hotovo. Tahle milovnice koček baví návštěvníky blogu svými malými domácími dobrodružstvími stejně jako četnými ukázkami ze “serioznější” tvorby.

The Bird King
Zbožňujete-li knížky Nový svět, Pravidla léta nebo Příběhy z konce předměstí (Jak byste je mohli nezbožňovat?), rozhodně byste měli vědět, že i jejich autor Shaun Tan si vede blog. Ať už jde o kolorované kresby tužkou, malby olejem nebo pastelem, tenhle Australan zvládá všechno s brilantní bravurou. A jeho fantazie bere dech celému světu. Ne náhodou má doma i Oscara za nejlepší animovaný film.

You’re all just jealous of my jetpack
Angličan Tom Gauld si vytvořil pozoruhodný minimalistický styl a svébytný intelektuální smysl pro humor. Se Simone Lia založil vlastní nakladatelství, ale své knížky vydává dávno i v prestižních vydavatelských domech po celém světě. A protože ne každý si může kvůli Tomovým obálkám a komiksům kupovat The Guardian nebo The New Yorker, sype je ochotně i na svůj blog nebo do své galerie na Flickeru.