Kdybych vám měl vyprávět, jak jsem se dostal ke kreslení seriálu České televize s podivuhodným názvem Rejpavá žížala, nevěřili byste mi. A tím bych mohl tento článek s klidným svědomím ukončit.

Dobře, tak já to teda zkusím. Ale je to fakt šílené.

Zavolal mi jednou Vilém Dubnička, se kterým se známe, protože v Plzni se prostě všichni známe. Vilém je organizátor, moderátor, herec a textař. U Dubničků v kuchyni jsme se sešli s jeho dlouholetým parťákem, muzikantem Zdeňkem Lahodou. Píšou spolu písničky, jezdí s písničkovými pořady mezi děti a mají s tím úspěch. Mysleli si, že kdyby svoji tvorbu spojili s někým vizuálním, jako jsem já, mohli by se s tím dostat do televize.

V České televizi pronesl Vilém strhující projev o tom, jak jsme všichni nejlepší, co všechno umíme a jak se hodláme nesmazatelně zapsat do dějin dětských televizních pořadů. Všichni si to pozorně vyslechli, a pak nás vyhodili. Ve zkratce: všechny ty úžasné nápady na nové písničkové pořady mají už dávno vymyšlené nebo smetené ze stolu. “Leda něco o ekologii kdybyste měli, pánové. To bychom potřebovali,” řekli nám ve dveřích.

A tak si Vilém koupil chytré knížky, spojil se s ekology a začal vymýšlet písničky o životním prostředí. Dokonce jsme šli do jedné plzeňské základky a tam s dětmi natočili pilotní díl, aby v televizi viděli, že to myslíme vážně. Vedle dalších ilustrací se v našem nadšeneckém poloamatérském díle objevila postavička žížaláka s kšiltovkou na hlavě.

Strhnul se neskutečný e-mailový ping-pong mezi Vilémem a televizí. V našem pilotním pořadu se furt něco sestříhávalo a zkracovalo, ale pořád to podle nich nebylo ono. Až nám nakonec řekli neuvěřitelnou věc: “Ekologie dobrý, žížala skvělý, ale kdyby tam nebyly ty písničky…”

Takže to hlavní, proč jsme to celé vymysleli, tedy zpívání písniček s dětmi, bylo najednou pryč!

A protože byli v televizi nadšení z mojí žížaly, vypadalo to, že nakonec z celé trojky Dubnička-Lahoda-Vhrsti zůstanu v projektu sám. Moje kreslená žížala se měla stát hlavní hvězdou celé show. Tolik se jim líbila, že ji chtěli tlačit do výroby tak, aby byl nový pořad ve vysílání ještě na podzim 2020, což byla v danou chvíli rychlost, o které si mohly nechat jiné projekty jenom zdát.

Dubničku s Lahodou najednou k ničemu nepotřebovali.

Naštěstí se nakonec Vilém ujal psaní scénářů (napůl s legendárním Jiřím Chalupou) a Zdeňka oslovili, aby složil aspoň úvodní znělku, kterou pak nazpíval Jiří Lábus.

Z písničkového pořadu nezůstalo nic. Zato teď děti mají skvělý seriál o ekologii.

Já jsem vám říkal, že mi to nebudete věřit.