Neumím si pomoct – pořád kreslím obrázky plné radosti a dobré nálady, veselé postavičky, spoustu bezstarostných ilustrací pro děti. Nestěžuju si. Vy víte, že mě to baví. Ale taky víte, že z téhle škatulky rád občas vylezu ven a nakreslím nějaký vtip nebo nahatou slečnu. Dlouho jsem přemýšlel i o tom, jaké by to bylo, kdyby nějaký básník našel odvahu a nechal si těmi mými kresbičkami ilustrovat sbírku básní. A pak se ozval Karel.

Karel není básník. Karel je uznávaný marketingový specialista a odborník na budování značek. A tenhle Karel mě požádal, jestli bych nakreslil pár ilustrací do jeho osobního projektu Neradost.

To je přesně ono! Krátké texty, které mají k poezii velmi blízko, jsou plné slovních hříček a zajímavých nápadů. A všechny jsou o depresi. O tom, jak se žije člověku, který psychicky trpí, pochybuje, přemýšlí o sobě a o světě, ve kterém pro něj není jednoduché žít. Je pozoruhodným zážitkem to číst, je pozoruhodným zážitkem to ilustrovat.

Nakonec se nás do projektu zapojilo patnáct. V samotné publikaci přitom žádnou ilustraci nenajdete. Všechny jsou na velkoformátových pohlednicích přibalených ke knížce. A navzdory názvu máme z té neobyčejné růžové knížky všichni radost.

Když Karel uspořádal křest knihy v Praze, nemohl jsem přijet. Byl jsem zrovna v Bratislavě. Pak zorganizoval křest v Brně. Tam jsem nemohl přijet, protože jsem byl v Bratislavě. A nakonec udělal křest v Bratislavě. Tam jsem přišel, protože jsem byl zrovna náhodou v Bratislavě. Díky, Karle, za pozvání na křest i k celé té Neradosti. Tohle jsou totiž přesně ty výzvy, na které čekám.


Na křtu v Bratislavě – moderátorka, Karel a já.

24173609_882520338590488_6668701879949954175_o

Karel měl radost.

P_20171210_111819_vHDR_Auto