Nejvyšší soud bude řešit pozoruhodný případ – legálnost použití jednoho uměleckého díla pro vznik zcela nového. A nejde o žádnou marginální kauzičku. Hlavním předmětem sporu je totiž sítotiskový portrét amerického hudebníka Prince z roku 1984, který není dílem nikoho menšího než Andyho Warhola. Warhol jako podklad pro svou práci použil fotografii Lynn Goldsmithové z roku 1981. A teď jde o to, jestli Warhol dílo fotografky spíše vykradl nebo se spíše inspiroval… Rozhodnutí může mít zásadní vliv na další podobné kauzy z uměleckého světa – včetně samplování hudby, citace ve filmových dílech a podobně.

Mění se značka olympijských her

Nelekejte se, pět olympijských kruhů zůstává na svém místě. Ale všechno ostatní – kompletní vizuální identita olympijského hnutí – dostává novou tvář. Je to údajně v historii vůbec poprvé, kdy se problémem někdo takto komplexně zabývá. Tedy poprvé od roku 1896. Kanadská kreativní agentura Hulse & Durrell vytvořila hned 3 nová písma, spoustu jednotících grafických prvků, definovala barvy a ukázala i spoustu ilustrací od různých ilustrátorů, kteří se však museli striktně držet vizuálního konceptu. May Guerraouiová z olympijského výboru k tomu připomíná zajímavou souvislost: „Umění a kreativita byly vždy jádrem olympiády. V letech 1912 až 1948 se vedle sportu pořádaly i výtvarné soutěže. Olympijské medaile se udělovaly architektům, básníkům a umělcům.“ To jste nevěděli, že?

Ilustrátoři podporují írácké ženy, jak jen můžou

Už několik týdnů demonstrují ženy v Íránu za svá práva. Výsledkem jsou zatím desítky mrtvých a vypnutý internet. Ilustrátory a designéry z celého světa nenechávají pohnutné události v klidu a tvoří ilustrace, komiksy či plakáty, aby na problém upozornili a podpořili aspoň tímto způsobem ženy v zatím marném boji. Masivní protesty vypukly po celé zemi po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové, která za nejasných okolností zemřela ve vězení, kam se dostala za to, že ji z hidžábu koukal pramen vlasů.

Mach a Šebestová mají narozeniny

Vědeli jste, že Mach a Šebestová oslavili už 40 narozeniny? Ikonický večerníček nestárne navzdory tomu, že se v něm učitelka oslovuje “soudružko” a utržené sluchátko máme dneska v kapse všichni.

V Reflexu končí sranda

Jen pár dní po konci Zeleného Raoula oznámil svůj odchod z časopisu Reflex další satirik – autor populárních humorných fotokoláží Tomáš Břínek, známý jako TMBK. Ten v týdeníku pravidelně publikoval od roku 2018 a nyní se chystá na spolupráci s názorovou sekcí Seznam Zpráv. Teď už mají v Reflexu pro srandu snad už jen Marka Doušu. Zdalipak už se chystá další oznámení…?

Zelený Raoul ještě tak docela neumřel

Po autorském týmu Zeleného Raoula, který dostal po 28 letech padáka z Reflexu, sáhla konkurence – Týdeník Forum. Redakce se prý s tvůrci dohodla na dlouhodobé spolupráci. Co víc – v Týdeníku Forum vyjde úplně poslední díl Zeleného Raoula, který už autoři do Reflexu neprotlačili. Ovšem pod jiným názvem, pochopitelně. Týdeník Forum vychází – stejně jako Reflex – každý čtvrtek.

Jak se ilustrátor snaží zastavit čas

Newyorský ilustrátor Joel Holland vydal knihu 200 kreseb svých oblíbených výloh podniků v pěti městských částech. New York se neustále mění. Firmy se přesunují z místa na místo, stovky jich každý den končí, stovky začínají. A tohle je způsob, jak zastavit čas a zachovat aspoň vzpomínky na některé z nich. Než se Hollandovi povedlo pozoruhodnou knihu vydat, dočkal se odmítnutí od mnoha nakladatelů i literárních agentů. Teď se chystá vytvořit podobnou knihu pro Londýn. Bude se jmenovat London Shopfronts.

Neuvěřitelný deník Severuse Snapea

Holywoodská hvězda Alan Rickman si vedl osobní deníky, které se teď, roky po hercově úmrtí, dostávají na veřejnost. The Guardian zveřejnil jeho zápisky z posledních deseti let, tedy z doby, kterou měl Rickman profesně spojenou zejména s filmovou sérií Harry Potter, v níž sehrál hlavní tragickou postavu Severuse Snapea. Nic zajímavého pro novinky ze světa ilustrace, říkáte si? Tak se podívejte třeba na tuhle stránku. Věděli jste, že charismatický herec takhle hezky kreslil?

A Rickman není samozřejmě sám. Třeba ve svém newyorském studiu tvoří své kresby, malby, karikatury, sochy a dokonce i loutky Jim Carrey.

Jak belgický malíř prorazil v Hollywoodu

Belgičan Laurent Durieux si začal vyrábět sítotiskové plakáty ikonických hollywoodských filmů čistě pro své potěšení. Jenže pak mu přišel dopis od Stevena Spielberga, který mu pochválil jeho nevšedně pojatý plakát k Čelistem. A další hollywoodská hvězda Francis Ford Coppola si rovnou vyžádal Durieuxův plakát ke znovuvydání své Apokalypsy. Dnes dvaapadesátiletý autor prodává své plakáty v aukcích za 100 až 7 000 dolarů.

Cena pro medvěda, který jezdí na kolečkových bruslích

Cenu Klause Fluggeho za nejlepší ilustrace získal letos Joseph Namara Hollis. Ocenění spojené se štědrou finanční odměnou se mu dostalo za knihu Pierrovy nové vlasy o medvědovi, který je posedlý svým vzhledem a ježděním na kolečkových bruslích. Klaus Flugge je britský nakladatel, který pomohl v kariéře mnoha dnes už známým anglickým ilustrátorům. Organizátoři si kladou za cíl upozornit na důležitost ilustrací v knížkách pro děti. “Když lidé procházejí uličkami v knihkupectví, většinou si nevybírají knihu podle titulu nebo podle toho, jaký má příběh, ale podle toho, jestli je zaujaly obrázky.” Vymysleli k tomu i hezký hashtag #PicturesMeanBusiness.

Učitelka kreslí komiksy a sází stromy

Středoškolská pedagožka Brittany Leonardová z Britské Kolumbie v jihozápadní Kanadě ve volném čase kreslí fantasy komiks Edge of a Precipice s tématikou životního prostředí a klimatických změn. Tiskne si ho doma na tiskárně jako klasické superhrdinské sešitovky a prodává je zájemcům. Za každý prodaný sešit prý zasadí strom.

V Louisville podporuje začínající umělce nadace

Účast na řemeslných a uměleckých veletrzích může být pro začínající výtvarníky zásadním momentem v rozjezdu jejich kariéry. Možnost ukázat světu svoje umění v přímé konfrontaci s desítkami kolegů na jednom místě však není pro každého. Poplatky a náklady jsou pro mnohé z nich neúnosné. V Louisville kvůli tomu vznikla nadace, která pro nejbližší akci s názvem St. James Court Art Show zaplatila tato vydání asi 30 z nich. Na monstrózní akci se prezentuje asi šest stovek umělců z celé Severní Ameriky.

Mnichovo Hradiště se postará o hrob ilustrátora na Olšanech

Zanedbaný hrob ilustrátora a malíře Františka Gustava Chalupy zrestauruje na své náklady město Mnichovo Hradiště. Správa pražských hřbitovů nechce plýtvat prostředky na obnovu hrobů zapomenutých umělců, zatímco středočeské město se k památce svého rodáka ochotně hlásí. František Gustav Chalupa (8. 10. 1828 – 16. 4. 1887) vystudoval večerní kurzy na pražské Akademii a celý život se významně podílel na pražském uměleckém dění.