• Kdysi jsem pro festival Jeden svět napsal celý esej o tom, jak obrovský význam mají kreslené vtipy v různých zemích světa, zejména v těch nesvobodných. Jakou přináší úlevu obyčejným lidem a jak jsou kreslíři státní mocí pronásledovaní a perzekuovaní. Osobně jsem se ve Švédsku poznal s bangladéšským karikaturistou, který dostal azyl v Norsku. No a tady to máte z první ruky – rozhovor s barmským kreslířem, v jehož zemi po pár letech svobody znovu zavládla vojenská junta. Umělec přirozeně nemohl odhalit svoji identitu…
 • Dva maskovaní lidé pobodali syrskou kreslířku Hadeel Ismailovou. Stalo se tak nejspíš kvůli jejím politickým karikaturám, kvůli nimž už nějakou dobu čelila výhrůžkám. Umělkyně naštěstí útok přežila.
 • Íránský karikaturista Masúd Šodžaj-Tabatabaj měl předsedat porotě soutěže protiválečných karikatur v Srbsku, a přestože mu organizátoři zařídili letenky i další potřebné dokumenty, srbské úřady striktně odmítly jeho žádost o vízum a zakázaly mu dokonce i vstup do budovy srbské ambasády. Masúd totiž dříve organizoval kontroverzní soutěže vtipů o holokaustu. Dnes Íránec tvrdí, že nikdy nechtěl popírat holokaust, ale upozornit na útlak Palestinců Izraelem.
 • Ghanský ilustrátor Gyimah Gariba žijící v Torontu upozorňuje svými obrázky na pronásledování sexuálních menšin ve své domovině. Obrázky jsou moc hezké a v Ghaně se podle všeho dějí šílené věci. Policie terorizuje organizace na podporu lidí s odlišnou sexuální orientací a v ghanském parlamentu se právě projednává zákon, podle kterého by komukoliv, kdo se přihlásí k LGBTQIA+, hrozilo desetileté vězení.
 • Výtvarník Glenn Head navštěvoval počátkem 70. let internátní školu Chartwell Manor v New Jersey, kde ho podobně jako desítky dalších kluků sexuálně zneužíval ředitel školy Terry Lynch. Teď o tom Head nakreslil mrazivý grafický román.
 • A teď už k veselejším věcem. Světoznámý dokumentarista sir David Attenborough se zasloužil o vydání knížky vědeckých ilustrací Edwarda Leara. Ano, čtete správně – slavný autor nonsensové poezie se (prý nepříliš úspěšně) jistou dobu živil kreslením. Protože si nikdy žádnou svojí knížku neilustroval, na tenhle aspekt jeho umělecké činnosti se dočista zapomnělo.
 • V Šanghaji zahájili největší výstavu na světě o Tintinovi. A proč právě v Šanghaji? Tvůrci velkorysé expozice mimo jiné odhalují přátelství mezi belgickým tvůrcem Tintina Hergém s šanghajským sochařem Džangem Čongrenem. Byl to právě Čongren, kdo pomohl Hergému s čínskými reáliemi pro Tintinovo dobrodružství v knize Modrý lotos. Kromě toho je na výstavě k vidění i Hergého socha, kterou vytvořil právě Čongren.
 • Jeho ilustrace v legendárním pořadu BBC Jackanory ovlivnily několik generací Britů. Dnes osmdesátiletý Gareth Floyd dává originály více než 1 200 svých ilustrací do aukce.
 • Otec pomohl svému malému synovi už ke dvěma vydaným knížkám pro děti – Proč psi honí kočky a Ztracené mládě spinosaura. Ve světle ponurých zpráv o nízké gramotnosti chudých černošských chlapců v Aucklandu je to o to veselejší novinka.
 • I u nás dobře známý americký komiskář Jeff Smith vybral na vydání nových dvou grafických románů 250 000 dolarů. Po slavném Kůstkovi se Smith rozhodl vrátit ke svému někdejšímu webkomiksu o postavě Tukiho. Knížka Tuki: Boj o oheň vyjde ještě v létě, Tuki: Boj o rodinu spatří světlo světa na podzim.
 • Služba na posílání newsletterů Substack začala podporovat komiksy. Mezi jinými sponzoruje třeba komiksy legendárního Scotta Snydera. Úplně jednoduše: Budete si moci zaplatit, aby vám jeho komiksy chodily přímo do e-mailu. Kolik světových komiksářů asi tuhle novou možnost zkusí?
 • Dave a Pat Klugovi si vlastníma rukama přestavěli starou faru v Pittsburghu na uměleckou galerii. On je ilustrátor, ona marketingová poradkyně a oba milují sbírání uměleckých děl. Double Dog Studios pojmenovali po svých dvou psech.
 • A nakonec se trochu pokochejte. Francouzský ilustrátor Jean Aubertin dokumentuje každodenní obyčejný život pozoruhodnými akvarely. A Američanka Chi Michalski zase tvoří tyhle půvabné pohyblivé obrazy.