Podle nekrologu zemřel americký komiksář Ian McGinty přirozenou smrtí. Jenže mu bylo teprve 38 let. A na Twitteru se pod hashtagem #ComicsBrokeMe brzy začaly hromadit příspěvky od přátel a známých o umělcově životním stylu. Byl frustrovaný, přepracovaný, nedoceněný. Komiksový průmysl jeho talent prostě zneužil a vyplivl. A když všechny tyhle hypotézy potvrdila i McGintyho matka, stal se veřejný prostor plným výzev, aby se velcí zadavatelé začali chovat k umělcům slušně a s respektem. “Prosím, dělejte vše, co můžete, abyste pomohli ostatním lidem v tomto odvětví,” napsala. Že je kreativní průmysl pro umělce zničující, jsem tu psal už mnohokrát. A když si k tomu připočtete ještě tlak v podobě AI, je už situace mnoha slušných a talentovaných lidí opravdu kritická.

AI není schopná lásky

Londýnský ilustrátor Paul Pateman se rozhodl vysvětlit lidem rozdíl mezi umělcem a umělou inteligencí. Napsal k tomu hezký článek pro magazín Drum. Ale hlavně v ulicích města vyvěsil vlastní billboardy a plakáty. Artificial zkrátka neznamená Art.

Lidé se postavili za nelegální reklamu

Zatímco ve městech obvykle bojujeme proti vizuálnímu smogu – stovkám nevkusných billboardů, nepřehledných nápisů a zbytečných reklam – v londýnské čtvrti Shoreditch řeší opačný problém. Tamní galerie Jealous si před 10 lety instalovala na střechu svého sídla velký bílý nápis, který se od té doby stal v místě ikonickým. Leč místní úřady teď vyzvaly galerii, aby písmena neprodleně odstranila, protože byla na střechu vetknuta bez patřičného povolení, přičemž úředníci nepovažují za pravděpodobné, že by galerie mohla takové povolení získat zpětně. A tak vznikla petice za zachování nápisu, na nějž si místní zvykli a považují jej za důležitý. Svým podpisem se za nelegální text postavilo víc než 1 000 lidí.

Dům slavného komiksáře je na prodej

Právě tady vznikaly pod rukama Charlese M. Schulze (1922–2000) známé komiksové stripy s populárními postavičkami Charlieho Browna a psa Snoopyho. Rustikální přízemní dřevostavba z roku 1966 s jezírkem, golfovým hřištěm a krásnými přírodními scenériemi je na prodej za 4 miliony dolarů. Současní majitelé provedli na nemovitosti drobné úpravy, například z kreslířova ateliéru si udělali ložnici. Autora Peanuts připomíná mimo jiné několik dřevěných soch Snoopyho.

Zrovna se nořím do klidného moře…

Všichni si v létě nastavujeme na e-mailu strohou automatickou odpověď pro všechny, kteří nám píší, že zrovna nejsme v kanceláři a že se ozveme hned, jak budeme mít po dovolené. Někteří z nás však tuto nutnost pojímají jako kreativní úkol a právě takové nevšední odpovědi shromažďuje stránka automatickaodpoved.cz. Podívejte, jaké e-maily posílají grafici, ilustrátoři, spisovatelé nebo básníci svým klientům a přátelům z dovolené. A máte-li podobně zajímavé řešení, můžete i vy na stránku přispět a pobavit nebo inspirovat ostatní.

Úmrtí:

Ian McGinty (*1985), americký komiksář
Jack Millie (*1949), americký herec, hudebník a karikaturista
John Romita Sr. (*1930), americký kreslíř, spoluautor postav Wolverina, Punishera a dalších

Zajímavé rozhovory:

Zajímavé výstavy:

Zdeněk Burian: Když Brnem táhli mamuti
21. června 2023 – 31. prosince 2024, Pavilon Anthropos, Brno