Zatímco Milana Kunderu znal jako velkého spisovatele skoro celý svět, málokdo ví, že byl také autorem stovek pozoruhodných hravých kreseb. Před dvěma lety měl v Pařiži dokonce výstavu. A pro mě je to příležitost připomenout tuto neznámou stránku jeho talentu v těchto ilustrátorských novinkách.

Cenu Václava Havla dostali v New Yorku karikaturista z Nikaragui i ukrajinská ilustrátorka

Human Rights Foundation oznámila letošní laureáty Ceny Václava Havla udělované umělcům v disentu. Přispěvatel nikaraguiské zpravodajské organizace Confidencial, politický karikaturista Pedro X. Molina musel svou zemi opustit po neustávajících represích ze strany vlády a tamní policie. Ukrajinská ilustrátorka Mariia Loniuková zase od začátku války maluje emotivní výjevy devastace ukrajinských měst a lidských životů. Stejné poslání má i oceněný projekt kurátorky Julie Manukianové Art Residency in Occupation, který poskytuje umělecký azyl ukrajinským výtvarníkům, aby mohli uměleckými prostředky vyjádřit svoji reakci na válečné události. Dalšími oceněnými jsou zesnulý ukrajinský dirigent Jurij Kerpatenko, ugandský spisovatel Kakwenza Rukirabashaija a hudební projekt Stand Up for Ukraine.

Kreslené vtipy dostaly další ránu z milosti

Mediální společnost McClatchy vydávající v USA 29 novinových titulů oznámila ukončení spolupráce se třemi svými satirickými kreslíři, což zároveň znamená, že kreslené vtipy v jejich denících definitivně skončily. Lidi z oboru to ani moc nepřekvapilo, redakční kreslíři jsou z úsporných důvodů propouštěni jak na běžícím pásu. Ale takováhle důkladná čistka přece jen vzbudila pozdvižení. Karikaturisty bez práce navíc nejsou žádná ořezávátka. Všichni jsou držiteli nejprestižnější novinářské ceny světa. Joel Pett z Lexington Herald-Leader získal Pullitzerovu cenu v roce 2000, Kevin Siers z Charlotte Observer v roce 2014 a Jack Ohman ze Sacramento Bee o 2 roky později.

Na summitu G20 rozdávali upomínkové předměty s kradenými kresbami

Potomci slavného indického karikaturisty Maria Mirandy (1926-2011) se museli důrazně ohradit proti zneužití kreseb svého otce organizátory summitu G20. Ti totiž rozdávali VIP účastníkům konference upomínkové předměty s Mirandovými kresbami, aniž by se zajímali o autorská práva. Dokonce prý byly na místě instalovány i sochy inspirované jeho stylem, které jeho dědicové pochopitelně považují za nelegální kopie. “Je šokující, když se Indie snaží zapůsobit na země G20, jak je vyspělou zemí, a přitom porušuje autorská práva na díla našeho zesnulého otce,“ píší se v dopise. Zároveň oznámili, že celý případ bude právně řešit Mirandova galerie Mario.

O práci na omalovánkách pro dětské žadatele o azyl v Anglii se perou nejlepší tamní karikaturisté

Anglický satirik Guy Venables organizuje výrobu omalovánek pro děti uprchlíků, které je vlídně přivítají v nové zemi. Přispět svým dílem už v tuto chvíli chtějí desítky tamních umělců. Stalo se tak po té, co ministr pro imigraci Robert Jenrick, nechal přemalovat nástěnné malby Disneyho postaviček v uprchlickém centru v Kentu. Venables nabízel přemalování svými originálními obrázky, avšak pan ministr se domnívá, že vlídné prostředí nemá pro děti žádný podstatný přínos.

Česká komiksářka zneužitá či zneužívající…

Život píše pozoruhodné příběhy. Česká ilustrátorka Toy_Box před nedávnem veřejně obvinila spisovatelku Alenu Mornštajnovou, že její osobní příběh o sexuálním zneužívání v dětství ukradla a přetavila do knihy Les v domě. A teď se zase ozvali příbuzní zesnulé umělkyně Semtexdesign, že právě Toy_Box nepatřičně zneužila ve svém komiksu Moje kniha Vinnetou její příběh a básně. Celý případ s výpověďmi všech důležitých aktérů je hezky popsaný na portále iRozhlas.

Téměř zapomenutá karikaturistka byla po letech konečně pohřbena

Popel americké kreslířky Lindy Walterové (1918-2009) byl od její smrti uložen v jednom z newyorských pohřebních ústavů. Walterová totiž po sobě nezanechala žádné potomky ani jiné příbuzné. Až nedávno byly její ostatky dopraveny na hřbitov Wiltvyck v Kingstonu, kde však zaměstnanci odhalili, že umělkyně měla být pohřbena na hřbitově umělců ve Woodstocku, tedy Woodstock Artists Cemetery. Spoluprací pohřebních ústavů se tak její popel konečně ocitl na místě, které si sama umělkyně zvolila. Brilantní kreslířka se nejvíc proslavila v 50. letech komiksovým stripem Susie Q. Smith, ke kterému psal scénáře její manžel Jerry.

Úmrtí:

Namboothiri (*1925), indický ilustrátor, malíř a sochař
MA Kuddus (*1973), bangladéšský karikaturista
Francisco Ibáñez Talavera (*1936), španělský komiksový kreslíř

Zajímavé rozhovory:

Zajímavé výstavy:

Jaromír 99: Off Season
15. června – 10. září, Galerie Dolní brána, Prachatice