“Cože?” zmateně zvolám do telefonu a zoufale si snažím vzpomenout, čím a jak jsem urazil nějaké islámské teroristy, že mi posílají nanejvýš podezřelou zásilku.

“Tady egyptské velvyslanectví,” opakuje trpělivě sympatická dáma se silným cizím přízvukem. “Kdy si ten balíček u nás vyzvednete?”

“Éch… nó… já vlastně… si to budu muset rozmyslet.” Moje rozhodovací schopnosti jsou v podobných situacích ohromující. Zato fantazie pracuje jako včelička na LSD. Živě si představuju, jak si v podzemním trezoru egyptského velvyslanectví vyzvedávám tajuplný balíček za asistence samopaly ozbrojených zakuklenců.

Asi hodinu po telefonátu mi konečně začíná docházet, o co nejspíš jde. Začátkem roku jsem poslal pár obrázků na jednu egyptskou výstavu. Zřejmě mi posílají katalog. Ale proč přes velvyslanectví, když mají moji adresu? A znovu si nadávám, proč jsem ochotně svolil, že si pro to osobně přijedu (jen si ještě musím rozmyslet kdy), místo abych milou paní požádal, ať mi to pošle poštou.

Druhý den mi volá dáma s přízvukem znovu: “Napadlo mě, jestli to není nějaký katalog z výstavy. Nechcete to poslat poštou?” No, to je nápad!

Katalog je to hezký. V měkké vazbě, ale s kvalitním tiskem na pěkném papíru. Nedočkavě v něm hledám své obrázky a nacházím je až úplně… No jo, zase mě šoupli až dozadu.

Ale moment – oni přece píšou zprava doleva. Takže zadní strana obálky je vlastně titulní. A z mojí kresby u nějakého bezvýznamného textu na konci publikace se tak zázračně stává otevírací ilustrace u nejdůležitějšího článku celého katalogu! A další svoje obrázky nacházím taky v přední/zadní části publikace. Takže super!

Důvodem, proč kreslíři obesílají svými obrázky mezinárodní výstavy a soutěže, jsou právě ty katalogy. Když jste úspěšní a na výstavu vás vyberou, dostanete katalog se spoustou skvělých obrázků od autorů, na které byste jinak těžko narazili, a jejichž práce vás přitom může inspirovat. Nejaktivnějším autorům, mezi které však rozhdoně nepatřím, se rozrůstá knihovnička mezinárodních katalogů možná i o desítky ročně.

O tom, proč už zase dlouho žádnou výstavu ani soutěž neobešlu, si povíme zase někdy příště. Ale rozpačitá historka s egyptským velvyslanectvím v tom žádnou významnou roli nesehrála.

A ještě malá ukázka z výstavy…