Pořád mám pocit, že toho moc nedělám, moc nestíhám, že za mnou nejsou vidět žádné výsledky… A tak se vždycky ohlédnu za uplynulým rokem, abych se aspoň trochu ujistil, že to s tou mojí prací zas až tak zlé nebylo.

 • V únoru jsem si usmyslel, že budu dělat něco, čemu říkám ilustrované zbytečnosti. A hned jsem se do toho pustil. Dozvěděl jsem se díky tomu, jak vzniklo gesto metalového paroháče, že za cukrovou vatu vděčíme zubaři, že kruhový objezd vymyslel člověk, který nikdy neřídil auto, že dynamit se vyrábí z arašídů nebo že Elvis Presley byl ve skutečnosti blonďák. Do konce roku jsem takových zbytečností udělal přes 90 a pokračovat budu určitě i další rok. Taky vznikly pěkné plakáty, ideální do knihoven, škol, čekáren, kanceláří i domů. Buďte chytří a kupte si je.
 • Legendární časopis ABC hledal neotřelé způsoby, jak zaujmout na největší komiksové akci ve střední Evropě Comic-Con Prague. A nakonec vymysleli, že si tam postaví zeď, a nechají mě tam kreslit na přání návštěvníků slavné komiksové postavičky. Prošly mi za zády tisíce lidí a já kreslil, až se ze mě kouřilo. Letos pojedu na Comic-Con zase. Ale tentokrát už sám za sebe.
 • Na jaře jsem začal kreslit pro Mateřídoušku. Nejdřív mi dali čtyři dvoustránky, pak jsem vymyslel autorské karty na prší. A nakonec jsem začal kreslit pro pravidelnou rubriku Hejbni kostrou s Filipem Raptopulosem. Moje obrázky se tak objevují i v jeho videích na YouTube. A od nového roku začínáme s úplně novým komiksem!
 • Dojala mě zakázka od polského nakladatelství Wydawnictwo Poznańskie. Tvořil jsem “subjektivní mapu”, k níž mám hodně osobní vztah. A v té knížce se o mně dokonce píše! A to ještě v deníku Gazeta Wyborcza psali o tom, jak jsem před lety chodíval s Łukaszem popíjet do bratislavské hospody U Belasých. Když ostuda, tak pořádná!
 • Nejslavnější východoevropský komiksový časopis Stripburger vydal krásnou knížku toho nejlepšího, co tam za 30 let od autorů z celého světa otiskli. Je to neuvěřitelný, ale jsem tam!
 • I tenhle rok jsem jezdil po celé republice a besedoval s dětmi v knihovnách, školách, školkách a kulturácích. Kreslil jsem dětem pohádky, vedl večerníčkové workshopy a přednášel o historii světového komiksu.
 • Po letech jsem se vrátil k účinkování v dětském pořadu Plzeňské filharmonie o ztracené písničce. Orchestr tentokrát řídili Valentina Shuklina a Chuhei Iwasaki.
 • Už 3 roky kreslím svůj vlastní výtvarně-humorný projekt Wordless Cartoons. Připojte se ke mně, teď si to můžete zkusit i zadarmo.
 • Moje kreslené vtipy občas publikovali i v zahraničí: slovenský satirický magazín Bumerang a především ikonický švýcarský Nebelspalter.
 • I v roce 2023 jsem nakreslil pár nahatých holek a pozor – i jednoho kluka. Letos se můžete těšit na další.
 • Dost velký ohlas měl rozhovor, který se mnou vedla Lucie Dědková. Byl o tom, jak se mi daří, a hlavně o osobních projektech. A zaujal i shrnující článek, který jsem k tomu pro přehlednost přidal.
 • Celý rok jsem opět nadšeně kreslil vtipy na poslední stránku časopisu Rodina a škola, aniž bych tušil, že je to rok poslední. Časopis končí a já si lehce spočítal, že jsem pro ně za 9 let nakreslil 90 vtipů. Občas si je prý učitelé vystřihovali a připínali na nástěnky. Díky za tu příležitost, bylo mi potěšením.
 • Pro svoji milou kamarádku Káťu jsem nakreslil rodinnou mandalu. To bylo už předloni, ale článek s detailním postupem práce jsem o tom zveřejnil mnohem později.
 • Napsal jsem asi 20 článků na svůj blog, některé měly opravdu nebývalý ohlas. Tak třeba přehled 30 nejznámějších českých ilustrátorů nebo Pozor, někdo se pokouší okrádat ilustrátory. Na práci ilustrátorů jsem se podíval i v článcích K čemu jsou na světě ilustrátoři nebo Mohou ilustrátoři změnit svět k lepšímu? A trochu osobnější je můj příběh Kreslit mě nikdy nebavilo, tak jsem se stal ilustrátorem.
 • Pokračoval jsem i v psaní pravidelných novinek ze světa ilustrátorů a vizuálních umělců vůbec. Sledoval jsem nástup umělé inteligence, mapoval životy umělců perzekuovaných za své kresby, ukazoval jsem vám, jak kreslil Milan Kundera nebo Allan Rickman, a vůbec jsem se snažil předat vám informaci, jaké je kreslení úžasné dobrodružství. Nejdřív dvakrát měsíčně, pak jednou měsíčně a nakonec jsem se na to vyprdnul. Bavilo mě to, ale mám toho fakt moc.
 • Když jsem se vracel k tomu, co jsem vloni vlastně dělal, překvapilo mě, kolikrát jsem si našel čas na čmárání jen tak pro sebe – po kavárnách, parcích, u bráchy na chatě, na tančírně, na literárním happeningu Židle…
 • Taky jsem se vrátil k občasnému psaní potrhlých básniček a limeriků.
 • Kreslil jsem samozřejmě i pro firmy a organizace. Už léta patří mezi moje klienty Knihovna města Plzně, realitní platforma Qara, English Focus, RLA Stallion, Správa veřejného statku města Plzně… Krásná zakázka bylo kreslení velikonoční výlohy Koření králů. Každý rok se v Plzeňském kraji zpívají koledy s mými plakáty a tančí se na farmářském bále, který má moji tvář.