Samozřejmě, že i světoví kreslíři vtipů reagují na ruskou invazi na Ukrajinu. Objevují se stovky a tisíce kreseb, národní svazy karikaturistů vydávají prohlášení, festivaly kresleného humoru zakazují účast ruským autorům…
Anglická spisovatelka Jessica Saundersová si před lety najala na ilustrování svých knížek ukrajinskou umělkyni Natalii Tymošenkovou. Ta je teď se svými dvěma malými dětmi na útěku. A Saundersová se rozhodla, že veškerý výtěžek z prodeje svých knih své ilustrátorce v kritické životní situaci věnuje. I takové příběhy přináší válka.

Tak jsem vám umřel, Sorry

Zemřel Petr Kovář, kterého veřejnost znala jako Vářku z humoristického časopisu Sorry. Internetem se rozletělo jeho originální parte, ve kterém se sám humorista vlastními slovy omlouvá, že odešel. Vářka stál za časopisem spolu s Fefíkem (Milan Podobský) a Vilasem (Vilém Svoboda). Bylo mu 52 let. “Krásnej věk, ne že ne.”

Nejlepší české komiksy

Česká akademie komiksu udělila Ceny Muriel, české komiksové Oscary pojmenované po kultovní postavě z komiksů Miloše Macourka a Káji Saudka. Nejlepší komiksovou knihou roku je životopis Milana Rastislava Štefánika scenáristů Michala Baláže a Babriely Kyselové a výtvarníka Vaška Šlajcha (Labyrint). Za nejlepší kresbu byl oceněný Jindřich Janíček díky knize B jako běžec (Paseka) a nejlepší scénář napsala Tereza Kopecká pro knihu Naprostá šílenost (Paseka). Další oceněné komiksy najdete tady. U příležitosti letošního udílení cen proběhla debata o současném českém komiksu na Artu.

Česká komiksářka je francouzskou rytířkou

Francouzský velvyslanec vyznamenal tři Češky titulem Rytíř Řádu umění a literatury. Jednou z nich je moje vzácná kolegyně, komiksová scenáristka a výtvarnice Lucie Lomová. Nejznámější je pravděpodobně díky komiksovému seriálu pro děti Anča a Pepík, ale za pozornost stojí hlavně její komiksové knihy pro dospělé – Anna chce skočit, Divoši nebo Na odstřel. Právě s těmito komiksy pronikla i na francouzský knižní trh.

Sympozium ilustrace

V broumovském klášteře už počtvrté chystají ilustrační sympozium. Pozvali na něj 5 mladých umělců a připravili bohatý doprovodný program. Akce se uskuteční na přelomu března a dubna.

Malý obrázek Pikachu se prodal za astronomickou částku

Stále populární fenomén Pokémonů o sobě dal vědět světu, když se sběratelská kartička s obrázkem Pikachu prodala v dražbě za 900 000 amerických dolarů. Na kartě vydané v roce 1998 je Pikachu nakreslený jednou z původních tvůrkyň Acuko Nišidovou a stejných kartiček je na světě údajně jen 24, jinde se uvádí, že dokonce jen 10. Odborníci tvrdí, že podobných transakcí se závratnými sumami bude přibývat.

Malý princ se vrací “domů”

Až do 26. června je v Paříži vůbec poprvé vystaven originální rukopis Malého prince tak, jak jej před 80 lety Antoine de Saint-Exupéry v New Yorku napsal. Dílo přeložené údajně do 500 jazyků doplňují nejen kompletní autorovy ilustrace, ale i dopisy a další vzácné dokumenty. Vydání své nejslavnější knížky se autor nedožil. Jak známo, ztratil se se svým letadlem v roce 1944.

Vyzkoušejte si dyslexii

Opravdu pozoruhodné písmo spolu vytvořili švýcarský ilustrátor Rocio Egio a indický designér Pranav Bhardwaj. Nazvali ho Dyslexic Font a díky němu si opravdu každý může nad jeho hravým a veselým designem užít, jak se žije dyslektikům. Spoiler allert: fakt to nemají jednoduchý.