Minule jsem vám slíbil, že vás překvapím novou hromádkou knížek na mém nočním stolku. Tak tady ji máte. Opravdu bych byl nerad, kdyby z tohoto magorského výběru dělal kdokoliv nějaké psychologické rozbory. Kombinace knížek pro děti se současnou poezií a totálními sprosťárnami by pro mě asi nevyzněla úplně příznivě.

Reného Nekudu jsem sledoval ještě v době, kdy to nebylo cool. Jeho Příběhostroj je pro mě knihou roku. Neodolal jsem ani vtipným Skřítkům, komplexním Stromům a neméně zevrubným pohledům Pod zem a Pod vodu. Zvláštní náhoda – všechny tyhle knížky jsou od polských autorů. Zaujala mě i vizuálně podmanivá knížka Moře potkalo oblohu bratrů Fanových z Toronta.

Poezii reprezentují Plzeňáci Honza Sojka s nejnovějším titulem Sesuv noci a zesnulý Roman Kníže s výběrem z jeho rané tvorby Kabát můj větrný. O čem je Kniha o vám spolehlivě napoví iniciály editorů Karla Utte a Nely D. Aston.

A nakonec jsem navzdory nepovedenému názvu i tisku koupil taky katalog Jirky Slívy Kresbou ke smyslu od Západočeské galerie. Přece jen jsou v něm k vidění kresby, které nikde jinde neuvidím.

Teď už na mě čeká další hromádka. Knížky Alice Kavkové, Míši Losekoot, Elišky Vyhnánkové a Austina Kleona jsem koupil ještě v předprodeji, nové komiksy od Pavla Čecha a Nikkarina hned, jak vyšly, a ještě mi v knihkupectví uvízla v ruce nejnovější Hilda. Nejspíš si je všechny zabalím pod stromeček…

Co zrovna leží na vašich nočních stolcích? Pochlubte se.