Na konci článku K čemu jsou na světě ilustrátoři, jsem slíbil pokračování na téma, jestli ilustrátoři mohou změnit svět k lepšímu.

Takže co? Mohou?

Ve skutečnosti o tom takhle vůbec nepřemýšlí. Už to dávno dělají.

Velká spousta z nich totiž zcela přirozeně využívá svého talentu a píle k tomu, aby byl svět lepším místem k životu. A to nemluvím o tom, že dělají svět krásnějším svými krásnými obrázky. I když i to by samo o sobě úplně stačilo. Mluvím o tom, jaká témata se snaží uchopit, co jim leží na srdci, na co chtějí upozornit…

Znám spoustu ilustrátorů, kterým záleží na životním prostředí. Mnozí výtvarně zpracovávají témata, jako je znečištění ovzduší nebo vody, globální oteplování, kácení deštných pralesů, hubení vzácných druhů zvířat a rostlin… Ale taky mnohé, kteří se zabývají malými ekologickými problémy, které je trápí přímo tam, kde sami žijí. Kreslí, malují, tvoří. Pořádají výstavy a sympózia. Makají na tom, aby vyburcovali své okolí z pohodlné lhostejnosti.

Znám ilustrátory, kteří komiksově zpracovali svůj příběh o tom, jak museli utéct ze své země před válkou nebo diktaturou. Znám karikaturisty, kterým vyhrožují smrtí, protože se snaží svými obrázky upozorňovat na palčivé problémy ve svých zemích, jako jsou Írán, Čína nebo Bolívie.

Znám ilustrátory, kteří vtipnými komiksy komunikují téma úzkostných stavů, aby na ně upozornili veřejnost, a zároveň řekli lidem, kteří trpí psychickými problémy, že v tom nejsou sami.

Znám ilustrátory reflektující ve svých dílech téma sociální spravedlnosti, rovnosti pohlaví nebo ochrany lidských práv. Umělci s menšinovou sexuální orientací zase pomáhají svými díly v komunitách LGBT.

A znám i ilustrátorku, která vším, co dělá, motivuje všechny své začínající i pokročilé kolegy k takové práci, která je bude bavit a zároveň se díky ní mohou pokusit změnit celý svět.

Ilustrátoři mají tu moc zjednodušit a srozumitelně komunikovat komplikované myšlenky a problémy. Vždyť jsem o tom minule psal. A když tuhle svoji schopnost věnují tématu, které považují za důležité, mohou vzniknout velmi silná a emotivní díla. A pak se můžou dít věci…

Tak mění ilustrátoři svět k lepšímu.