Není řeč o Alzákovi, ale o Zeleném Raoulovi – komiksu který týden co týden vycházel v Reflexu neuvěřitelných 28 let a tento čtvrtek se svojí závěrečnou epizodou dostane na konečné číslo vyprodukovaných 1421 dílů. Konec satirického seriálu, který se v minulosti potýkal i s několika žalobami od potrefených celebrit, oznámil na sociálních sítích jeden z jeho scenáristů Milan Tesař. Všechny epizody nakreslil Štěpán Mareš. Redakce se prý s tvůrci rozloučila strohou e-mailovou zprávou.

Pocta globálního gigantu manželům Zátopkovým

Americký Google oslavil stoleté výročí narození hvězdných manželů Zátopkových vkusným doodlem, který visel na jejich stránkách po celé pondělí 19. září. Pohyblivý obrázek vzešel z dílny českého tvůrčího dua Tomski & Polanski. Ukazoval se nejen českým ale i slovenským, bulharským, řeckým a islandským uživatelům. Je pozoruhodné, že se Dana a Emil narodili ve stejný den.

Jak se karikaturisté loučili s královnou

K úmrtí královny Velké Británie Alžběty II vzninkly po celém světě stovky, možná tisíce kreslených vtipů. Řeknete si možná, že vtipkovat o smrti je necitlivé, ale myslím, že většina autorů pojala loučení s populární panovnicí velmi vkusně. Galerie docela hezkých karikatur je k vidění třeba na portálu Cartoon Movement. Mně se ale nejvíc líbily dva obrázky, které tam nenajdete. Opuštěný pejsek amerického kreslíře Claye Bennetta a královna odjíždějící londýnským metrem z pera Angličana Bena Jenningse.

Vyšel nejdelší komiks na světě

V Japonsku vyšla nejdelší komiksová kniha na světě. Má neskutečných 21 450 stran a nedá se číst. Komiksový epos Eiichira Ody One Piece vytiskl a v nákladu 50 kusů svázal konceptuální umělec Ilan Manouach. Ten dílo považuje spíše za sochu než za komiks. V Guardianu připomínají, že podobným způsobem se nechal komiksem inspirovat i slavný pop-artový umělec Roy Lichtenstein, jehož díla se dnes prodávají za desítky milionů dolarů.

V Brně vyhlížejí svátek komiksu

Po dalším nadupaném ročníku pražského festivalu ilustrátorů LUSTR přichází další nadupaný ročník brněnského komiksového festivalu KOMA. Pokud se o komiks zajímáte anebo byste se rádi začali zajímat, pak si pište do kalendáře 13. až 16. října a místo brněnská Káznice.

Sebepropagace ilustrátorů na sociálních sítích už nedává smysl. Co s tím?

Vidí to asi úplně všichni uživatelé, nejen umělci. Sociální sítě jsou plné placených příspěvků nebo videí. Statické obrázky jakoby nikoho nezajímaly. Jenže kde a jak má takový ilustrátor ukazovat svoji práci? Pár tipů pro vizuální kreativce přinesl tento článek na portálu Creative Boom.

Zajímavé rozhovory: