Knížka Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vznikla už před pěti lety a stala se fenoménem. Nebo aspoň jedním z nejprodávanějších komiksů u nás, do kterého se zapojilo třináct českých komiksových autorů. Od té doby proběhlo i mnoho výstav po celé republice. Jednu z nich v českém parlamentu slavnostně otevírali Miroslava Němcová a Karel Schwarzenberg.

Do projektu jsem přispěl deseti příběhy, které dohromady skládají život boskovického skauta Leopolda Färbera, který se už jako náctiletý kluk zapojil do odboje proti nacistům a zcela přirozeně pokračoval v boji za svobodu i po roce 1948. Seriál jsem nazval podle Färberovy přezdívky Hurvínkovy příhody a byl jsem vděčný za to, že oficiálně přidělený scenárista neměl jakékoliv ambice mi do příběhu mluvit, i za to, že nakonec zadavatel skousl fakt, že jsem komiks nepojal jako patetické vylíčení života hrdiny, ale zaměřil se na Färberův optimismus, neokázalost a dětskou přímočarost.

Jsem obzvláště rád, že společnost Post Bellum ani po pěti letech na projekt nezapomněla. Už jsem přepisoval komiksové bubliny do angličtiny, francouzštiny, němčiny a rumunštiny, teď se chystá série výstav v Rakousku a Německu. A právě při téhle příležitosti mě požádali, jestli bych dokázal najít staré skici, aby se jimi výstava trochu zpestřila. Samotného mě překvapilo, kolik počmáraných papírů jsem v archivu našel. A když už jsem se tím probíral, řekl jsem si, že se alespoň pár ukázkami můžu pochlubit i vám, kteří se na zmíněné výstavy nedostanete. Takže takhle nějak jsem před pěti lety tvořil komiksy…

kresba komiks skica komiks skica komiks skica komiks kresba komikskresba komiksspeciální komiks pro Mladou frontu DNES