Byl jsem hostem podcastu Byznysové jednohubky. Ve dvacetiminutovém rozhovoru jsme si s Lucií Dědkovou povídali, jak se mi daří, a co to vlastně obnáší být ilustrátorem na volné noze. A pak mě Lucie vyzvala, abych poradil něco zajímavého a podnětného divákům. Do podnikání, do života… Jenže, jak u mě bývá obvyklé, zapomněl jsem k tomu zmínit spoustu věcí. Tak jsem se rozhodl to ještě jednou přehledně sepsat.
Podívejte se na video, a pak si přečtěte tenhle článek. Anebo naopak. Je to na vás.
A jaká byla ta rada?
Věnujte se svým osobním projektům
Nejen prací pro klienty živ je freelancer. Ale pozor, tahle rada může být užitečná i vám, kteří třeba vůbec nepodnikáte. Neměli byste chuť zkusit něco úplně nového? Začít malovat, hrát na hudební nástroj nebo sportovat? Nevzpomenete si na žádný sen z dětsví, který jste nikdy nerealizovali, protože se život zkrátka ubíral jiným směrem?
Osobní projekty jsou právě tím, co vás a vaši práci může přivést zpátky k vám. K tomu, co jste vždycky chtěli dělat, ale nějak na to nebyl čas. A třeba ve své práci děláte to, co vás absolutně baví a naplňuje, nechtěli byste přece jen zkusit něco, co bude jenom vaše?
Taky mě práce pro klienty baví, protože vždycky přináší do mého profesního života nějakou novou výzvu, nové téma, nové podněty. Ale najít si čas na aktivitu, která bude jenom moje, to je něco úplně jiného.
Takže proč se pouštět do osobních projektů?
Návrat ke kořenům
Práce pro vaše klienty je zajímavá a naplňuje vás. To máte štěstí! Ale přece jen – neodvedla vás postupně a nenápadně trochu jinam, než kde jste si původně mysleli? Člověk má na úplném začátku nějakou představu o tom, čím by chtěl být světu užitečný. Jenže pak zjišťuje, že klienti chtějí třeba něco maličko jiného. A tak svoje poslání posouvá, koriguje, upravuje, snaží se vyjít vstříc. A je to tak naprosto v pořádku. Ale zamyslete se – jak by vaše práce vypadala, kdybyste ji dělali přesně podle toho, co jste si kdysi představovali? Co byste přesně dělali? Jak byste měnili svět kolem sebe? Přestaňte na chvíli myslet jako ostřílený mistr svého oboru, ale spíš jako naivní student. Čemu byste se nejraději věnovali?
Dělejte, co jste vždycky chtěli
Je překvapivě jednoduché splnit si tenhle sen. Většinou to není o velké investici, kterou byste si nemohli dovolit. Jen si na to vyhraďte trochu času. Pravidelně. A začne se to dít.
Buďte sám sobě klientem
Zadejte sami sobě zakázku, jakou jste si vždycky přáli dostat. Buďte klientem, který je na stejné vlně, který vám naprosto rozumí a souzní s vaším vnitřním dítětem. Ale buďte klientem přísným a náročným, který se nenechá ošidit.
Postavte se na startovní čáru
Začněte pracovat, jako byste za sebou neměli ty roky tvrdé práce pro vaše zákazníky. Rozhlédněte se kolem sebe a začněte s něcím, co vás bude bavit bez ohledu na to, jestli vám to přinese nějaký zisk.
Nová motivace
Budete-li dělat to, co vás opravdu baví, bez ohledu na to, kolik času tomu můžete věnovat, nabije vás to novou energií. Budete překvapení, jak rychle se dostanete do toho nadšení, které jste cítili kdysi na začátku, než vás život semlel. Dělat, co vás baví, je nejlepší droga na světě.
Nevyjděte ze cviku
Věnujte se svému osobnímu projektu, co vám čas dovolí, ale hlavně se mu věnujte pravidelně. Vytvořte si návyk. Zlepšujte se.
Ukažte se
Lidé kolem vás nejspíš vědí, co děláte. Nechtěli byste jim ukázat, co byste mohli dělat? Co opravdu dobře umíte? A co vás fakt baví? Pokud to dokážete, ukažte to na sociálních sítích. Nechte se povzbudit. Ač se to nezdá, lidé jsou hodní. Podpoří vás.
Budujte svoje portfolio
Ať už budete nebo nebudete chtít ukazovat svoji práci světu, pořád si prací na svých osobních projektech budujete svoje portfolio. Najednou budete mít spoustu skvělých ukázek své práce, kterou můžete kdykoliv vytáhnout ze šuplíku, když to bude třeba. A to je skvělá rada i pro úplné začátečníky, kteří se na začátku nemají vůbec od čeho odpíchnout. Budujte svoje portfolio prací pro imaginární klienty, prací na zakázkách, jaké si přejete dostávat.
Když nemáte do čeho píchnout
Já vím, tohle se možná moc nestává. Ale v životě freelancera občas můžou přijít propady, krize. Najednou jste bez zakázek a nevíte, co s tím. Je snadné upadnout do deprese. Trápit se pochybnostmi. Ještě že máte svoje osobní projekty, kterým jste se věnovali. Nemusíte sedět se založenýma rukama, věnujete se jim dál. Zůstáváte ve flow.
Přitáhněte k sobě stejné blázny
Tím, že ukážete svou práci, začnete k sobě přitahovat podobné lidi. Tedy lidi, kteří s vámi sdílí společný zájem, zajímají se o stejné věci, zkrátka jsou to stejní blázni jako vy. Možná nezaujmete davy a nestanete se influencerem, ale těch pár lidí, kteří vás takhle objeví, už nikdy neztratíte. A třeba se někteří z nich stanou vašimi skutečnými klienty.
Nadšení je nejlepší marketing
Lidé neomylně poznají, že právě tenhle projekt je to, co vás opravdu baví. Přitáhnete pozornost nejen ke svému osobnímu projektu, ale i k sobě jako osobě, která dělá věci s nadšením i erudicí. Lidé vás budou považovat za odborníka a rádi se na vás budou obracet.
Co jsou moje osobní projekty a jaké mohou být ty vaše?
Nejdřív tedy o tom, co moje osobní projekty NEJSOU:
Večerníček není osobní projekt
Sice mě to mrzí, ale do večerníčku jsem nastoupil jako do hotového projektu. Je to sice moje nejviditelnější práce, ale není můj. Nevlastním ani námět ani příběhy, dokonce ani samotné postavičky, jejichž podobu jsem vymyslel.
Už vím jak není osobní projekt
Ani tahle výjimečná knížka, kterou jsem na rozdíl od večerníčku udělal celou od začátku až do konce, není moje. Je to zakázka pro skvělé nakladatelství Albi. To oni vymysleli, že by chtěli takovou knížku, a že by chtěli, abych ji napsal a nakreslil já. Rok tvrdé práce. A s výsledkem jsem opravdu spokojený, což není samozřejmost. Ale všimli jste si, že moje jméno vůbec nefiguruje na obálce?
Skoro nic není osobní projekt
Pokud nejde o knížku, kterou jsem si na vlastní popud sám napsal a nakreslil (Už se nebojím tmy, Prázdniny v nebi, Chci být dospělý) nebo dokonce i sám vydal (Nejdůležitější věc na světě, Šneci), nepovažuji to za svůj osobní projekt. To není špatně. Jak už jsem zmínil, spolupráce na projektech s klientem, případně dalšími spolutvůrci, je úžasná a přínosná. Jen se snažím vymezit termín osobní projekt.
Na jakých osobních projektech v současnosti pracuju?
No, je jich možná víc, než je zdrávo…
Wordless Cartoons
Chtěl jsem kreslit velké celostránkové vtipy do časopisů. Jenže časopisy takové rubriky dneska vůbec nemají, jejich náklad padá každý rok a zdá se, že zlaté časy tisku už skončily. A tak jsem začal kreslit takový velký celostránkový vtip pravidelně každý týden (jako kdybych plnil deadline v týdeníku) a začal to věšet na Patreon. Každý, kdo by takovou vtipnou rubriku v časopise rád viděl, si může vybrat, jakým způsobem mě podpoří, a co za to dostane: Za symbolická 3 eura měsíčně 1-2 kresby týdně a přístup do obsáhlého archivu mých vtipů. Ale můžete získat i mnohem, mnohem víc!
Úžasné zbytečnosti
Zajímá mě spousta věcí z různých oborů. Pořád si někde něco čtu a zkoumám. Tak jsem si vymyslel, že si tyhle zajímavosti budu sepisovat a kreslit k nim jednoduché obrázky. A že mi to nezabere moc času… Jó, nezabere… Ale baví mě to strašně. Už k tomu mám plakáty. A můj sen – někdy v budoucnosti – je pěkná knížka.
Ilustrátorské novinky
Tohle trochu souvisí s předchozím – moji lačnost po informacích nejrůznějšího druhu v tomhle případě soustřeďuji na novinky z oboru, ve kterém pracuju. Stejně bych musel sledovat nové trendy a zjišťovat, co zajímavého se ve světě kreslířů a ilustrátorů děje. Takže když narazím na zprávu, o které si myslím, že by mohla zaujmout kolegy i širší publikum, přidám ji k ostatním, a každý měsíc z toho vydám pěkný souhrn toho nejzajímavějšího.
Nahaté kamarádky
Dlouho jsem o tom jenom snil, protože moje kresbičky byly přece jen příliš stylizované na to, abych mohl něco takového realizovat. Ale postupem času se můj styl začal přece jen blížit realitě a já nakreslil nahou manželku, pak ještě mockrát nahou manželku, pak jsem zkoušel kreslit modelky podle fotek, až jsem se nakonec osmělil a poprosil o pózování Kláru, Monču, Lucku… Obrázky se líbí a tu a tam i nějaký prodám.
Co můžete dělat vy?
Možná se vám to nezdá, ale máte nepřeberné možnosti, kam svou pozornost napřít, a čemu věnovat svoji energii. Řemeslník může vyrábět nějaké předměty jen tak pro radost, přestože je lidi třeba zrovna “nechtějí”. Učitel může psát na sítě, jakých chyb se žáci nejčastěji dopouštějí, a jak je napravit. Nebo o tom točit videa. Daňař může edukovat veřejnost o změnách a nových zákonech. Kuchař může zkoušet neobvyklé recepty, květinářka vázat kytky v nezvyklých kombinacích, ekonom učit finanční gramotnosti…
Anebo se pusťte do něčeho úplně nového. Začněte se vzdělávat v úplně novém oboru a sdílejte své zkušenosti. Vrhněte se na práci na zahradě a udělejte z ní svůj osobní projekt. Malujte, zpívejte, tvořte.
I já bych mohl dělat spoustu dalších věcí – kreslit komiksy ze života, ilustrovat jen tak do šuplíku svoji oblíbenou knížku, kreslit portréty na Karlově mostě…
Ostatně i tenhle blog je takový můj osobní projekt.